Nærmere 400 000 nordmenn har tapt penger på nettsvindel de siste to årene. Frykten for å bli lurt fører nå til at stadig flere unngår å bruke enkelte typer tjenester – som sosiale medier og nettbutikker.
Det viser NorSIS i NSM sin rapport «Nordmenn og Digital sikkerhetskultur 2025». Av de som har blitt svindlet, har rundt halvparten – over 200 000 – betalt for varer og tjenester som aldri ble levert. Deretter følger investeringssvindel.
– Nettsvindel har økt over flere år og kan ramme alle. To grupper er spesielt utsatt: unge menn under 34 år, som ofte tar større risiko på nett, og eldre brukere, der manglende kunnskap gjør dem mer sårbare. Selv om vi har blitt flinkere til å være trygge på nett, blir også svindlene mer utspekulerte – ofte med hjelp av kunstig intelligens, sier Eivind Reiner-Holm, ansvarlig for rapporten hos NorSIS i NSM.

På vegne av Justis- og beredskapsdepartementet arrangerer NorSIS i oktober Nasjonal sikkerhetsmåned for 15. gang. Målet er å styrke beredskapen mot digitale trusler både i virksomheter og hos privatpersoner.
700 000 har latt være å bruke sosiale medier i frykt for kriminalitet
Hele 61 prosent oppgir i årets rapport at frykten for svindel eller andre ubehageligheter har gjort at de har unngått en nettjeneste. Denne andelen er nesten doblet siden 2017, da tallet var 33 prosent.
Over 700 000 nordmenn (16 %) har latt være å bruke sosiale medier på grunn av bekymring for svindel eller kriminalitet. Mer enn én av tre unngår enkelte nettbutikker av samme grunn.
– Det tyder på at nordmenn har blitt mer bevisste og i større grad velger bort nettjenester de oppfatter som risikofylte. Sammenlignet med for fem år siden ser vi også en tydelig økning i risikofølelsen knyttet til bruk av sosiale medier. Fra 31 prosent som oppfattet dette som en stor risiko den gang, til 41 prosent i år, sier Reiner-Holm.
Kunstig intelligens og sosial manipulasjon gjør svindel vanskeligere å avsløre
Han peker på at stadig mer utspekulerte og forseggjorte nettsvindelmetoder kan være en forklaring på den kraftige økningen.
– Den sosiale manipulasjonen er nå ofte så utspekulert at det i flere tilfeller er krevende å skille ekte fra falsk. Da er det naturlig at flere trekker seg unna og blir skeptiske.
Investeringssvindel øker mest: Spiller på tillit, tidspress og fristelser
Ifølge Økokrim økte betalingstilbydernes tap knyttet til sosial manipulering med over 42 prosent fra 2023 til 2024. Investeringssvindel er ifølge sikkerhetskulturrapporten også den svindeltypen som har økt mest. 1,5 prosent – nærmere 70 000 nordmenn – har tapt penger på denne typen kriminalitet de siste to årene. Det er 20 000 flere enn i 2024.
– Svindlerne spiller på tillit, tidspress og fristelser. De utgir seg gjerne for å være en venn, offentlig person eller aktør i sosiale medier, gjerne via kaprede eller falske kontoer. Den klare anbefalingen er å aldri investere gjennom slike henvendelser eller annonser, spesielt ikke i kryptovaluta. Kritisk sans er fortsatt det viktigste forsvaret vi har mot denne og andre typer svindel, sier Reiner-Holm.